Participants in North Idaho Regional Spelling Bee announced


A total of 60 fourth- through eighth-graders from the five northern counties of Idaho will participate in the second annual North Idaho Regional Spelling Bee March 19, the winner of which will receive an all expense paid trip to Washington, D.C. to participate in the 78th Annual Scripps National Spelling Bee May 31 through June 2. Each contestant was the winner of his or her respective grade level in district qualifying bees held at each of 13 districts throughout North Idaho. The spellers will compete against each other, regardless of grade level, beginning at 10 a.m. in Boswell Hall Schuler Auditorium on North Idaho College's main campus. Registration for participants begins at 9 a.m. The event is sponsored by Hagadone Newspapers and hosted by NIC. Information: (208) 769-7819. 2005 North Idaho Regional Spelling Bee participants are as follows: Fourth grade participants: Dyllon Bowman, Prairie View Elementary, Post Falls School District Carly McCully, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District Haily Simonsen, Harrison Elementary, Kootenai School District Trevor Masterson, Athol Elementary, Lakeland School District Kelsey Bradbury, Priest Lake Elementary, West Bonner County School District David Bottman, Mullan Elementary, Mullan School District Emment Jones, Sagle Elementary, Lake Pend Oreille School District Austin Morgan, Sunnyside Elementary, Kellogg School District Rebekah Kastnig, Home School, Home School Division Austin Isakson, Mountain View Elementary, Private School Division Jared Lysne, Valley View Elementary, Boundary County School District Nicholas Peterson, Fernan Elementary, Coeur d'Alene School District Brett Dickman, Heyburn Elementary, St. Maries School District Fifth grade participants: Brett Haskew, Ponderosa Elementary, Post Falls School District Kathleen Daman, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District Kyler Stuart, Harrison Elementary, Kootenai School District Kelsey Piva, Garwood Elementary, Lakeland School District Katey Huggler, Idaho Hill Elementary, West Bonner County School District Jamie Reed, Mullan Elementary, Mullan School District Jessica Riddle, Southside Elementary, Lake Pend Oreille School District Matt Kelso, Sunnyside Elementary, Kellogg School District Matthew Creighton, Home School, Home School Division Faith Pray, Post Falls Christian Academy, Private School Division Alexander Awbrey, Valley View Elementary, Boundary County School District Josh Neel, Winton Elementary, Coeur d'Alene School District Ashley Anderson, Heyburn Elementary, St. Maries School District Sixth grade participants: Steele Rainio, Post Falls Middle School, Post Falls School District Kyndra McCully, Lakeside Middle School, Plummer-Worley School District Gus Gunderson, Harrison Elementary, Kootenai School District D.J. Moore, Garwood Elementary, Lakeland School District Dustin Moses, Priest River Elementary, West Bonner County School District Ryan Richey, Mullan Elementary, Mullan School District Kyle Csizmar, Southside Elementary, Lake Pend Oreille School District Sarah Ravsten, Kellogg Middle School, Kellogg School District Christopher Arndt, Home School, Home School Division Jennifer Kiesewetter, Holy Family Catholic School, Private School Division Finan Adamson, Naples Elementary, Boundary County School District Tracey Randolf, Woodland Middle School, Coeur d'Alene School District Seventh grade participants: Josh Erickson, Post Falls Middle School, Post Falls School District Lisa Rubinsky, Lakeside Middle School, Plummer-Worley School District Dillon Zarpentine, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District Megan Hom, Timberlake Junior High School, Lakeland School District Ana Reed, Priest River Junior High School, West Bonner County School District Tom Jacobs, Sandpoint Middle School, Lake Pend Oreille School District Nicole Lewis, Kellogg Middle School, Kellogg School District Melissa Andrist, Home School, Home School Division Sarah Leroy, Post Falls Christian Academy, Private School Division Shayne Hamilton, Boundary County Junior High School, Boundary County School District Scott Watford, Woodland Middle School, Coeur d'Alene School District Eighth grade participants: Mandy Shaughnessy, Post Falls Middle School, Post Falls School District Alexandria Middleton, Lakeside Middle School, Plummer-Worley School District Carsen Plank, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District Sarah Hunter, Lakeland Junior High School, Lakeland School District Rodney Bierwagen, Priest River Junior High School, West Bonner County School District Meggan Curran, Sandpoint Middle School, Lake Pend Oreille School District Matthew Francisco, Kellogg Middle School, Kellogg School District Lauren McCurdy, Home School, Home School Division Isabel Pennings, Holy Family Catholic School, Private School Division Alicia Hedrick, Boundary County Junior High School, Boundary County School District Matt Harlow, Canfield Middle School, Coeur d'Alene School District

For More Information
NIC Public Relations Specialist Stacy Zehm, (208) 769-7819

Posted: Wednesday, Feb. 23, 2005

Email

Links


Find us on:
Go To Our Facebook Page Go To Our Twitter Page Go To Our Instagram Page Go To Our You Tube Videos Page Go To Our Flickr Photos Page

NIC Communications and Marketing Contacts


Tom Greene,
Communications Coordinator
(208) 665-2759 or tom_greene@nic.edu

Stacy Hudson,
Communications and Marketing Director
(208) 769-7819 or stacy_hudson@nic.edu

Mark Browning, Vice President for Community Relations and Marketing
(208) 769-3316 or mark_browning@nic.edu

News Search



Archives