Links


Find us on:
Go To Our Facebook Page Go To Our Twitter Page Go To Our Instagram Page Go To Our You Tube Videos Page Go To Our Flickr Photos Page

NIC Communications and Marketing Contacts


Tom Greene,
Communications Coordinator
(208) 665-2759 or tom_greene@nic.edu

Stacy Hudson,
Communications and Marketing Director
(208) 769-7819 or stacy_hudson@nic.edu

Mark Browning, Vice President for Community Relations and Marketing
(208) 769-3316 or mark_browning@nic.edu

News Search



Archives


News Room

Participants announced for the 2012 North Idaho Regional Spelling Bee

A total of 51 fourth- through eighth-graders from the five northern counties of Idaho will participate in the ninth annual North Idaho Regional Spelling Bee Saturday, March 17 at North Idaho College, the winner of which will receive an all expense-paid trip to Washington, D.C. to participate in the Scripps National Spelling Bee the end of May.

Each contestant was the winner of his or her respective grade level in district qualifying bees held in public school districts as well as a home school and private school district throughout North Idaho.

“A total of 52 schools are involved in this year’s spelling bee from 11 districts across North Idaho, including home schoolers and private schoolers,” said North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Mindy Patterson. “Congratulations to those who qualified for the regional bee this year—it’s an amazing accomplishment.”

The spellers will compete against each other, regardless of grade level, beginning at 10 a.m. in Boswell Hall Schuler Performing Arts Center on NIC’s main campus. Registration for participants is held between 9 and 9:50 a.m.

The event is sponsored by Hagadone Newspapers and hosted by NIC.

Information: (208) 769-3316.
 
Fourth grade participants:
Katie Clairmont, Valley View Elementary, Boundary County School District #101
Kristen Nethercott, Bryan Elementary, Coeur d’Alene School District #271
Anna Cuentas of Post Falls, Home School District
Corrina Hill, Pinehurst Elementary, Kellogg School District #391
Megan MacKinney, Harrison Elementary, Kootenai School District #274
Brooke Madison, Sagle Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Bailey Brodwater, Twin Lakes Elementary, Lakeland School District #272
Samantha Adrian, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District #44
Roxanne Koler, Lutheran Academy of the Master, Private School District
Darcy Millikin, Heyburn Elementary, St. Maries School District #41
Kara Slater, Idaho Hill Elementary, West Bonner County School District #83

Fifth grade participants:
Ashelynn Rushing, Valley View Elementary, Boundary County School District #101
Kiana Lacroix, Skyway Elementary, Coeur d’Alene School District #271
Esther Pinkerton of Coeur d’Alene, Home School District
Shea Curran, Canyon Science Magnet School, Kellogg School District #391
Hailey Crawford, Harrison Elementary, Kootenai School District #274
Grace Meyer, Northside Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Chandler Axtell, Garwood Elementary, Lakeland School District #272
Alfonso Martinez, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District #44
Logan Koenig, Lutheran Academy of the Master, Private School District
Winston Derr, Heyburn Elementary, St. Maries School District #41
Chloe Livingston, Priest River Elementary, West Bonner County School District #83

Sixth grade participants:
Reece Bell, Boundary County Middle School, Boundary County School District #101
Matthew Meyer, Woodland Middle School, Coeur d’Alene School District #271
Rebekah Pinkerton of Coeur d’Alene, Home School District
Jordan Lo, Kellogg Middle School, Kellogg School District #391
Madison Napierala,  Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District #274
Cienna Roget, Washington Elementary, Lake Pend Oreille School District #84
Kendra Wilhite, John Brown Elementary, Lakeland School District #272
Antaun Welch, Lakeside Elementary, Plummer-Worley School District #44
Haley Loffer, Christian Center School, Private School District
Elizabeth Quigley, Up River Elementary, St. Maries School District #41
Garrett Naccarato, Priest River Elementary, West Bonner County School District #83

Seventh grade participants:
David Cossairt, Boundary County Middle School, Boundary County School District #101
Haley Gordon, Woodland Middle School, Coeur d’Alene School District #271
Aaron Johnson of Hayden, Home School District
Jocelyn Hosley, Kellogg Middle School, Kellogg School District #391
Michaela LaFountaine, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District #274
Sage Levora, Sandpoint Middle School, Lake Pend Oreille School District #84
Cassie Tappa, Lakeland Junior High, Lakeland School District #272
Aidan Tuzil, House of the Lord Christian Academy, Private School District
Kyle Jarvi, St. Maries Middle School, St. Maries School District #41

Eighth grade participants:
Zach Dennis, Boundary County Middle School, Boundary County School District #101
Sarah-Jessica Sedy, Woodland Middle School, Coeur d’Alene School District #271
Andrew Stedman of Rathdrum, Home School District
Paisley Davis, Kellogg Middle School, Kellogg School District #391
Sarah Chandler, Kootenai Jr./Sr. High School, Kootenai School District #274
Ellis Gaddie, Sandpoint Middle School, Lake Pend Oreille School District #84
Rohnin Randles, Lakeland Junior High, Lakeland School District #272
Elissa Garrett, House of the Lord Christian Academy, Private School District
Alexis Cordell, St. Maries Middle School, St. Maries School District #41



For More Information
North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Mindy Patterson, (208) 769-3316 or mindy_patterson@nic.edu




Posted: Monday, Feb. 13, 2012

Email