Links


Find us on:
Go To Our Facebook Page Go To Our Twitter Page Go To Our Instagram Page Go To Our You Tube Videos Page Go To Our Flickr Photos Page

NIC Communications and Marketing Contacts


Tom Greene,
Communications Coordinator
(208) 665-2759 or tom_greene@nic.edu

Stacy Hudson,
Communications and Marketing Director
(208) 769-7819 or stacy_hudson@nic.edu

Mark Browning, Vice President for Community Relations and Marketing
(208) 769-3316 or mark_browning@nic.edu

News Search



Archives


News Room

Eighth-grade Woodland Middle School student wins regional spelling bee

Eighth-grade Woodland Middle School student Sarah-Jessica Sedy of Coeur d’Alene out-spelled 44 other fourth- through eighth-graders from the five northern counties of Idaho to become the champion speller in the ninth annual North Idaho Regional Spelling Bee March 17 at North Idaho College.

Sedy has previously participated in the Coeur d’Alene School District spelling bee, which is a qualifier to the regional bee, but she’s never qualified for the North Idaho Regional Spelling Bee before.

Sedy is the recipient of an all-expense paid trip to the 2012 Scripps National Spelling Bee May 27 through June 1, courtesy of event sponsor Hagadone Newspapers. She also received a Merriam Webster’s Third New International Dictionary, a $100 Samuel Louis Sugarman U.S. savings bond, a one-year subscription to Encyclopedia Britannica Online Student Edition, a $20 Amazon.com gift certificate, a plaque, a medallion and a North Idaho College events pass for the 2012-2013 school year.

“Every year the poise and ability of the participants just blows me away,” said North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Mindy Patterson. “The caliber of the spellers gets better and better each year, as you could clearly tell from the intensity of this competition.”

This year’s spelling bee went on for 40 rounds, nearly twice as long as any other regional bee in the past. The second-place speller Rebekah Pinkerton, a sixth-grade home school student of Coeur d’Alene who won the regional spelling bee in 2011, and Sedy went back and forth for 13 rounds correctly spelling words such as “embarcadero,” “balalaika” and “rejoneador” before Pinkerton slipped up on the word “prosciutto.” After correctly spelling “bobbejaan” the round prior, Sedy correctly spelled the anticipated championship word “keeshond,” a dog of a Dutch breed of compact medium-sized gray dogs, to be crowned the 2012 North Idaho Regional Spelling Bee champion.

Andrew Stedman, an eighth-grade home school student from Rathdrum and also a returner to the regional bee, earned third place, making it to Round 26 of the bee before tripping up on the word “mihrab.”

The fourth-place speller was Sarah Chandler, an eighth-grader from the Kootenai School District. She has also participated in previous regional spelling bees and progressed through 19 rounds.

Each of the 45 participants from 52 schools in 11 districts across North Idaho, including private school and home school divisions, received medallions and NIC events passes.

The event was sponsored by Hagadone Newspapers and coordinated and hosted by NIC.

North Idaho Regional Spelling Bee placings were as follows:
 
Placing     Eliminated     Participant:                Grade:      District:                        School:                     
1st place    (Round 40)    Sarah-Jessica Sedy       8th             Coeur d’Alene               Woodland Middle School
2nd place   (Round 39)    Rebekah Pinkerton       6th             Home School                 Coeur d’Alene
3rd place   (Round 26)    Andrew Stedman         8th             Home School                 Rathdrum
4th place   (Round 19)    Sarah Chandler             8th             Kootenai                        Kootenai Jr./Sr. High School
5th place   (Round 9)      Elissa Garrett                8th             Private                            House of the Lord
6th place   (Round 7)      Kiana Lacroix               5th             Coeur d’Alene               Skyway Elementary
                                       Matthew Meyer            6th             Coeur d’Alene               Woodland Middle School
7th place   (Round 6)      Bailey Brodwater         4th             Lakeland                        Twin Lakes Elementary
                                       Cassie Tappa                 7th             Lakeland                        Lakeland Junior High
                                       Rohnin Randles            8th             Lakeland                        Lakeland Junior High
8th place   (Round 5)      Brooke Madison           4th             Lake Pend Oreille          Sagle Elementary
                                       Katie Clairmont            4th             Boundary County          Valley View Elementary
9th place   (Round 4)      Ellis Gaddie                  8th             Lake Pend Oreille          Sandpoint Middle School
                                       David Cossairt              7th             Boundary County          Boundary Co. Middle School
                                       Kristen Nethercott        4th             Coeur d’Alene               Bryan Elementary
                                       Logan Koenig               5th             Private                            Lutheran Acad. of the Master
                                       Grace Meyer                 5th             Lake Pend Oreille          Northside Elementary
10th place (Round 3)      Cienna Roget                6th             Lake Pend Oreille          Washington Elementary
                                       Winston Derr                5th             St. Maries                       Heyburn Elementary
                                       Esther Pinkerton           5th             Home School                 Coeur d’Alene
                                       Megan MacKinney       4th             Kootenai                        Harrison Elementary
                                       Haley Gordon               7th             Coeur d’Alene               Woodland Middle School
                                       Ashlynn Rushing          5th             Boundary County          Valley View Elementary
                                       Antaun Welch              6th             Plummer-Worley            Lakeside Middle School
11th place (Round 2)      Anna Cuentas               4th             Home School                 Post Falls
                                       Kyle Jarvi                     7th             St. Maries                       St. Maries Middle School
                                       Garrett Naccarato         6th             West Bonner County     Priest River Elementary
                                       Paisley Davis                8th             Kellogg                          Kellogg Middle School
                                       Aaron Johnson              7th             Home School                 Hayden
                                       Chandler Axtell            5th             Lakeland                        Garwood Elementary
                                       Chloe Livingston          5th             West Bonner County     Priest River Elementary
                                       Shea Curran                  5th             Kellogg                          Canyon Science Magnet
12th place (Round 1)      Kendra Wilhite             6th             Lakeland                        John Brown Elementary
                                       Roxanne Koler             4th             Private                            Lutheran Acad. of the Master
                                       Haley Loffer                 6th             Private                            Christian Center School
                                       Kara Slater                    4th             West Bonner County     Idaho Hill Elementary
                                       Jocelyn Hosley             7th             Kellogg                          Kellogg Middle School
                                       Darcy Millikin              4th             St. Maries                       Heyburn Elementary
                                       Elizabeth Quigley         6th             St. Maries                       Upriver Elementary
                                       Aidan Tuzil                   7th             Private                            House of the Lord
                                       Corrina Hill                   4th             Kellogg                          Pinehurst Elementary
                                       Madison Napierala       6th             Kootenai                        Kootenai Jr./Sr. High School
                                       Reece Bell                    6th             Boundary County          Boundary Co. Middle School
                                       Sage Levora                  7th             Lake Pend Oreille          Sandpoint Middle School
                                       Samantha Adrian          4th             Plummer-Worley            Lakeside Elementary
 

Sarah-Jessica Sedy, a Woodland Middle School eighth-grader and champion of the North Idaho Regional Spelling Bee (center) is congratulated by North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Mindy Patterson (left) and Regional Bee Pronouncer Joe Jacoby (right) after the event.



For More Information
North Idaho Regional Spelling Bee Coordinator Mindy Patterson, (208) 769-3316 or mindy_patterson@nic.edu



Posted: Saturday, March 17, 2012

Email